Bina mı, duvar resmi mi daha değerli?

Hatırlayacaksınız, Londra’da New Bond Street’teki Sotheby’s bayrağı geçen yıl günlerce parçalara ayrılmış durumdaydı.

Nedeni basitti, o zaman, tam üç yıl önce tam da aynı günlerde Banksy’nin “Kırmızı Balonlu Kız” adlı eseri Sotheby’s müzayede evinde 1 milyon 100 bin sterline satılmış ve satışın hemen ardından eser kendini parçalara ayırmıştı.

Tuvalin alt yarısı kalın kenarlı çerçeveye gizlenmiş doğrama mekanizması tarafından lime lime edilmiş ve geriye sadece beyaz fon üzerinde tek bir kırmızı balon olan kısım kalmıştı.

“Kırmızı Balonlu Kız”ın kendisini parçalayışı izleyicileri şaşkına çevirmiş, Banksy de bu anın videosunu Instagram sayfasından Picasso’nun “Yok etme dürtüsü de yaratıcı bir dürtüdür” alıntısıyla paylaşmıştı.

Videonun altına düştüğü notta ise “Birkaç yıl önce, bir gün açık artırmada satılması ihtimaline karşı tablonun içine gizlice bir kâğıt imha makinesi yerleştirmiştim” diye açıklama yapmıştı.

Ayrıca Banksy, olaydan birkaç gün sonra eserin aslında tamamen parçalara ayrılmasını hedeflediğini ancak işlerin yolunda gitmediğini belirtmişti.

Banksy’nin “Kırmızı Balonlu Kız” adlı eserini 1 milyon 100 bin sterline satın alan koleksiyoner, eserin kendini parçalara ayırmasına rağmen alış işlemini gerçekleştirdi.

Sotheby’s, koleksiyonerin eserin artık sanat tarihine damga vurduğunu düşündüğü için alış işlemini gerçekleştirmeye karar verdiğini duyurdu.

İsmi açıklanmayan koleksiyonerin, “İlk başta şoke oldum, ama daha sonra kendi sanat tarihi eserime sahip olacağımı anladım” dediği bildirildi.

Oysa o zaman hukuk uzmanları çıkıp eser satıldıktan sonra esere zarar verdiği gerekçesiyle Banksy’nin cezalandırılabileceğini söylüyordu.

Ancak Sotheby’s’in Avrupa Çağdaş Sanat Bölümü Müdürü Alex Branczik de ısrarla “Banksy eseri yok etmedi, yeni bir eser yarattı” diyordu.

İşte bu yeni eserin adı “Love is in the Bin/Çöpteki Aşk” oldu.

Aradan sadece üç yıl geçtikten sonra ise bu yeni eser tam 18.6 milyon sterline satıldı.

Bu kadarını çağdaş sanat dünyası da Sotheby’s de Banksy de beklemiyordu!

Şimdi ise Los Angeles’ta Banksy’nin duvar resminin bulunduğu bir bina satışa çıkıyor.

Yaklaşık 30 milyon dolarlık bir gelir elde edilmesi bekleniyor.

Ancak ‘Salıncaktaki Kız’ olarak bilinen 2010 tarihli Banksy resminin olduğu duvarın sökülüp ayrıca satılabileceği de konuşuluyor.

Sanatçının isteği bu yönde olmasa da bu aslında bir ilk olmaz.

Daha önce de Banksy duvar resimlerini orijinal yerlerinden söküp satan ev sahipleri oldu.

Hatta bu yıl ‘Crowbar Girl’, İngiltere’nin Suffolk kentinde binanın sahibi tarafından bir duvardan parçalandı ve söylentilere göre 2.4 milyon dolara satıldı.

Tarina Tarantino ve Alfonso Campos, Los Angeles’taki binayı 2007’de 4 milyon dolara satın aldı ve son 10 yılda 1.8 milyon dolarlık renovasyon yaptılar.

Şimdi ise bina icradan açık artırmayla satışa çıkarılıyor ve binanın 16 milyon dolar değerinde olduğu belirlendi.

Tabii bu rakama Banksy eseri dâhil değil.

Malum, binaların üzerinde Banksy imzası olduğunda, eserin olduğu duvar binanın kendisinden daha değerli oluyor.

Ama yine de hâlâ tartışılan asıl konu, özgür kamusal sanatın ticari bir değerinin olması ve yeniden satılması amaçlanmadığı için eserin binadan ayrı satılıp satılmaması gerektiği.

İlk etapta hedeflenen, binanın eserle birlikte 30 milyon dolara satılması.

Binanın satışı için teklifler 20 Ekim’e kadar değerlendirilecek.

Bakalım satış Banksy’li mi, Banksy’siz mi gerçekleşecek?
 
Üst Alt