Devler gereğini yaptı

Avrupa Şampiyonası A Grubu’ndaki ilk maçında Karadağ ile karşılaşan A Milli Basketbol Takımımız, 72-68’lik skorla kazandı. Aslında oynadığımız oyun beklediğimizin çok altındaydı ama neyse ki sonu kötü bitmedi Tiflis Arena’da.
Coach Ergin Ataman iki uzunla maça girerek boyalı alan savunmasındaki krize çare aramıştı ama rakibin ilk sayıları hep turnikeyle gelince yine başımızın ağrıyacağı çıktı ortaya.
Bir de buna Larkin’siz başladığımız maçta yaşadığımız üç sayı krizi eklenince, Karadağ ilk çeyrekte üstünlüğü aldı. Neyse ki hem Melih’in bu krizi bitiren üçlükleri hem de yanında Buğrahan varken, daha çok bitiriciliğe yönelen Larkin’in kısa süreli resitali, üçlükler gelince açıyan savunmaya Cedi’nin akıllıca hamleleri, devre sonunda ekibimizi 10 farklı öne geçirmişti.
İyi hücum bizim için iyi savunmayı da getiriyor ama 2. yarıda bir türlü organize olamadık yarı sahada. 2. yarıya 16-3 ile girip öne geçer Karadağ karşısında yine Larkin takımını tuttu oyunda. Son çeyrekte Cedi’nin 4 numaraya geçtiği düzen kaderimizi belirleyecekti belki, çünkü maçın başından bu yana 4 numara katkısı bir türlü gelmemişti. Ancak sahada daha çok atıcı bulununca, hücumdaki yerleşimler de daha sağlıklı oldu, önce Melih, ardından Alperen ve bitime 23 saniye kala çok zor pozisyonda olsa da isabeti bulan Furkan, son 3 dakikaya 5 sayı geriden millilerimizi kaldırdı ayağa. Rakibin son hücumunu yine 4 kısayla savunmayı seçti Ergin Ataman ve bunda da haklı çıktı. İlk topta savunmamıza çarpan Karadağ, ardından yaptığı hücum faul ile adeta maça noktayı koydu. Furkan’ın son saniye üçlüğü ise bizim için pastanın üstündeki krema oldu.
İlk maçlar her zaman zordur, sürprizlere gebedir. Neyse ki millilerimiz istediğimiz oyunu oynayamasa da kabusa izin vermedi. Bizim işimiz tempo ve doğru hücum. Kazanarak başlamak çok önemliydi ama mutlaka oyunumuz da gelişmeli.
 
Üst Alt