Döğüşören seneye hazır!

DSİ Genel Müdür Prof. Dr. Lütfi Akca, “2023 yılının ilkbahar aylarından itibaren tarlalara su verilmeye başlanacak” dedi

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor. Bu bilgilerden sonra sıra geldi DSİ’nin Manisalılara verdiği müjdeye. Manisa Köprübaşı’nın ilk barajı olan Döğüşören Barajı’nın, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında devreye gireceği, projenin yıl sonuna kadar tüm imalatlarıyla tamamlanarak 2023 yılının ilkbahar aylarından itibaren tarlalara su verilmeye başlanacağı açıklandı.

631f364686b2472e4048e597.jpg


Bu müjdeli haberi DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca verdi, şunları söyledi; “2022 yılının ilk aylarıyla birlikte Döğüşören Barajı’nda su tutmaya başladık. Şu anda barajda batardo seviyesinde su var. Kış aylarındaki yağışlarla birlikte bu seviyenin su alma yapısının üstüne çıkacağını tahmin ediyoruz. Sulama imalatlarımız ise aralıksız devam ediyor. 10 bin yüz metre borunun yaklaşık 2 bin beş yüz metresini döşedik. 3 ay içinde çalışmalarımızı tamamlayarak, 2023 yılının yaz sulama sezonunda barajımızdan tarlalara su vermeyi planlıyoruz. Temelden yüksekliği 35 metre olan Döğüşören Barajı’nın gövdesi kil çekirdekli kum çakıl dolgu tipinde projelendirildi. 1970 dekar araziye can suyu verecek barajın gövdesi için 350 bin metreküp dolgu yapılırken, barajda 1 milyon 740 bin metreküp su depolanabilecek. Köprübaşı’nın ilk barajı olan Döğüşören Barajı’nın devreye girmesi ile bölgedeki sulama maliyetleri düşecek, dekar başına verim artacak. Ayrıca sulu tarıma geçilmesi ile ürün çeşitliliği de artacak. Döğüşören Barajı bölge üreticisine yılda yaklaşık 6 milyon lira daha fazla kazandıracak. Manisa’mıza hayırlı olsun.”
 
Üst Alt