Ekranlar gözlere taşındı tasarruf her cihaza girdi

IFA 2022’de ilginç tekno icatlar sergileniyor. Televizyon, beyaz eşya ve ev aletlerinin hepsi akıllanırken, tasarruf özellikleri öne çıkıyor. Giyilebilir teknoloji her yere girerken artık ekranlar da gözlere takılıyor

Tüketici Elektroniği Fuarı IFA 2022, kapılarını açarken, ilginç inovasyon ve cihaz tanıtımlarıyla da ilgi topluyor. 2-6 Eylül tarihleri arasında Almanya Berlin’de açık kalacak olan fuara, televizyonlar, beyaz eşya ve akıllı ev aletleri damga vuruyor. Tüketici elektroniği haricinde ilginç ürünler de ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Fuar sırasında tanıtılan ve sergilenen bazı cihazlara göz attık.

Tek cihazda iki ekran

Asus, tek cihazda iki ekrana olanak veren yeni dizüstü bilgisayar modeli Zenbook 17 Fold OLED’i fuarda tanıttı. 12.5 inç’lik katlanabilir monitöre sahip cihaz, 180 derece tamamen açılarak 17.3 inç’lik bir bilgisayara dönüşüyor.Katlanır ekranıyla cihaz, ultra kompakt 12.5 inç dizüstü bilgisayar haline geliyor. Bilgisayar 30 binden fazla açma ve kapama döngüsüne dayanabiliyor. Kapalı haldeyken bir fotokopi kağıdından küçük. Klavyeyle birlikte 1.8 kg ağırlığında.

63127cd286b24a4e24064132.jpg


Akıllı gözlük cepte

Lenovo’nun fuarda sergilediği akıllı gözlük Glasses T1, cep telefonları, tablet ve bilgisayarlarda kullanılabilecek. Gözlük, Android, iOS ve Windows cihazlarıyla uyumlu. Telefon ya da bilgisayarınızı gözlüğe bağladığınızda cep telefonunuzu touchpad veya bilgisayarlar için ikinci monitör olarak kullanılabileceksiniz. Gözlüğü takınca ikinci bir ekran beliriyor. Bir ekrana bakarken gözünüzün önünde başka bir ekran geliyor. Mikro OLED ekran teknolojisi kullanarak her bir göz için 1.920x1.080 piksellik görüntü sağlıyor.

63127cdf86b24a4e24064134.jpg


63127cf186b24a4e24064138.jpg


Evlere yapay zeka geldi

Samsung fuarda, SmartThings konseptini tanıttı. SmartThings, ürün kategorilerinde bağlanabilirlik, kişiselleştirilebilirlik ve sürdürülebilirliğin kilidini açıyor. Bağlantılı ‘Bespoke Home’ konsepti, 2022’de yeni ürün ve renk grubunu içerecek şekilde genişliyor. Sezgisel özellikleriyle dikkat çeken yeni Bespoke serisindeki yapay zekâ destekli çamaşır ve kurutma makineleri ile fırın ve Infinite Line ürünlerinden oluşan yeni koleksiyon mutfak, çamaşır ve ev işleri için sürdürülebilir, akıllı ve tasarım odaklı performans sunuyor.‘Home Hub’ ise tüm ev aletlerini tek bir merkeze entegre ediyor.

Su tasarruflu beyaz eşyalar

Beko, fuarda SaveWater teknolojilerini tanıttı. Buteknolojiile tasarlanan çamaşır, kurutma ve bulaşık makineleri, temizleme performansından ödün vermeden su tasarrufu sağlıyor. Kurutma makinesinin su tankında, çamaşır makinesinin su girişine bağlı bir boşaltma sistemi bulunuyor. Kurutma makinesi her çalıştırıldığında su tankında 5.2 litreye kadar su topluyor. Tankta biriken suyun doğrudan çamaşır makinesine verilmesiyle her yıkamada 5.2 litreye kadar su tasarrufu sağlanıyor. SaveWater bulaşık makineleri iseson durulama suyunu biriktirerek bir sonraki yıkama çevriminin başında kullanmaya imkân tanıyor. Beko’nun IFA’da sergilediği Aquatech teknolojili çamaşır makinesi, deterjan ve suyu önceden karıştırarak elde ettiği bu solüsyonu doğrudan kumaşa uyguluyor. Bu sayede yıkama süresi azalıyor.

Artık her şey giyiliyor

TCL, IFA 2022 kapsamında NXTWEAR S giyilebilir ekran gözlükleri için geliştirdiği yeni özellikleri açıkladı. Geniş ve sinematik bir izleme deneyimi, çift 1080p Micro OLED ekran, ön ve düzeltme lensler sunan giyilebilir ekranlar, iş ile ev arasındaki yolculukları, uçakla seyahatlerini, kişisel sinema deneyimine dönüştürmeyi hedefliyor. Yapılan yükseltmelerle ayarlar kolaylaştırıldı. Akıllı cihazlara ve bilgisayarlara kolayca bağlanmak için sağ çerçevenin arkasına yerleştirilmiş yeni manyetik yaylı pim konektörü sayesinde erişilebilirlik de artırıldı.

63127d0386b24a4e2406413a.jpg


Vestel ve Xperi’den iş birliği

Vestel, IFA Berlin’de ABD merkezli Xperi Holding ile iş birliği anlaşması imzaladı. Xperi iştiraklerinden TİVo, Vestel’in ürettiği televizyonlarıyla kullanıcıya sunulacak. Kullanıcıya kullanım kolaylığı ve birbirinden farklı binlerce içeriğe erişim imkanı sunan platformun yer aldığı akıllı TV’ler, 2023’de Avrupa’da satışa sunulmasının hemen ardından Türkiye’ye gelecek.

63127d1186b24a4e2406413c.jpg


Vestel CEO’su Turan Erdoğan ve Xperi Holding CEO’su Jon Kirchn bir anlaşma imzaladı. Erdoğan, “Ülkemizde TV pazarının lideri, Avrupa’da ise pazarın ilk 3 oyuncusundan biriyiz. Bu konumumuzu korumak ve yükseltmek için özellikle tüketicinin beklentilerine yanıt verecek teknolojileri üretmenin yanı sıra içerik alanına da yoğunlaşıyoruz. TİVo’nun müşteri deneyimini yükselten ve eğlence ekosistemi yaratmaya odaklanan misyonu Vestel’in hizmet anlayışıyla örtüşüyor.

Bu iş birliğiyle özellikle Avrupalı tüketicinin beklentilerini karşılayacağımıza, bağımsız medya platformu barındıran yüksek teknolojiye sahip ürünlerimizle fark yaratacağımıza inanıyoruz. Kullanıcılara kusursuz bir deneyim sunmak adına TİVo OS’nin Avrupa’da yaygınlaşmasını sağlamak üzere kurduğumuz bu iş ortaklığını IFA gibi sektörümüzün en önemli etkinliklerinden birinde duyurmaktan ayrıca mutluluk duyuyoruz” dedi.
 
Üst Alt