Galatasaray’a bu kadro yetmez

Okan Buruk elindeki kadroyu en iyi şekilde kullanmak için mücadele veriyor, bunu da görüyoruz. Kendisine, takım gol atamıyor diye birçok da eleştiri geliyor. Bu eleştiriler içinde samimi olanı çok az. Biz herkesin aşağı yukarı niyetinin ne olduğunu biliyoruz.
Yapılan transferlere Seferovic hariç sözüm yok. Sen elindeki 24 yaşındaki altın gibi santrfor Mustafa’yı Nantes’a gönder, yerine Seferovic’i getir. Bunu aklım almıyor ve doğru da bulmuyorum. Takıma bakıyorsun kalede sorun yok. Nelsson ile Abdülkerim her geçen hafta daha iyi oluyorlar. Sağ tarafta Sacha Boey harikalar yaratıyor. Tekniğinin yettiği kadar başarılı olmaya çalışıyor. Dubois’nın sakatlığı geçti. O da artık oynamaya başlayacak. Yeni transferin kenar ortaları Boey’den daha iyi. Sol tarafta Kazımcan ve Van Aaanholt var. Hollandalı futbolcunun futbol çıtasını biraz daha yukarı çekmesi gerekir. Kazımcan ise iyi bir yedek, Kerem’in yerinde de oynar, sol bekte de... Hocası eminim ilerleyen haftalarda kendisine daha çok görev verecek.
Orta sahada Torreira ve Mertens harika futbolcular. Oliveira’nın ise biraz daha form tutması lazım. Midtsjö de takıma girince ikinci bölge daha iyi olacak. Bütün sorun Kerem, Seferovic ve Yunus’ta... Yunus’un da 1-2 maç içinde çok büyük patlama yapacağını düşünüyorum. Geçen sezonki çizgisine çıkacağından şüphem yok.
Ama Kerem ile Seferovic’te sorun var. Maç içinde Kerem’in daha aktif ve yaratıcı olması gerekir. Ancak bir türlü daha ileriye gidemiyor. Adana Demirspor’lu Onyekuru, Beşiktaşlı N’Koudou gibi yaratıcılığını ön plana çıkarması gerekiyor.
Seferovic ise çok ağır. Ne kadar çok topla buluşursa buluşsun. Markajdan kurtulamıyor. Şimdi bu tabloda Galatasaray Yönetimi’nin, ligin beşinci haftası oynanacak, transferleri neden bugüne kadar uzattığını merak ediyorum. İyi bir kanat oyuncusu, iyi bir santrfor ve 10 numara pozisyonunda bir futbolcu transfer edilmezse Okan Buruk gol sorununu aşamaz.
Sarı-kırmızılıların kadro derinliği yok. Fenerbahçe, Trabzonspor ve Beşiktaş bu konuda daha şanslı. Bilemiyorum transfer gerçekten yapılacak mı, yapılmayacak mı? Sadece yapılacağı söyleniyor ama ortada gerçekleşen bir şey yok.
Futbolda sakatlık var, cezalı olmak var, formsuzluk var. Bu kadroyla devam ederse, Galatasaray taraftarları geçen sene olduğu gibi bazı maçlarda sevinebilir ama çok maçta da üzülür.
Artık top Erden Timur’da. Madem futbola o bakıyor o zaman bir an önce transferleri bitirip taraftara stres yaşatmaması gerekir.

Rezerv Lig kaldırılmamalıydı

Sezon başında bir karar alınıyor, Rezerv Lig kuruluyor. Esas takımda yer bulmayan 16 yaşından 30 yaşına kadar tüm futbolcular bu ligde oynayarak kendilerini gösterme imkanı buluyordu. Bilhassa teknik direktörler ve Türk futbolu için harika bir düşünce diye bizler TFF Başkanı’nı alkışladık. Dördüncü hafta oynandı Kulüpler Birliği, Rezerv Lig iptal olsun diye müracaat etti. Federasyon Başkanı bunu kabul etti. Bu iş çocuk oyuncağı değil... Sezon başı karar verilir ve ne karar alındıysa o şekilde devam eder. Evet kulüplere mali konularda Rezerv Lig ek yük getirebilir. Türkiye Futbol Federasyonu bu yükün bir kısmını karşılayabilir. Türk futbolunun geleceği için bu lig devam etmeliydi...

Maç saatleri değiştirilmeli

Türkiye şartları... İnsanlar maça gidiyor. Maç saati 21.45... Maç bitiyor 24.00’te. Evlerine gelmeleri gece saat 2’yi buluyor.
Sabahta 7’de kalkıp işlerine gidiyorlar. Bunların içinde çocuklar da var.
Maçlarda uyuyan çocukları bile gördüm. Saat 20.00’de hava kararıyor. Hava sıcaklığı 22-23 derece oluyor. Böyle bir ortamda da çok rahat maç oynanır.
Sıcağı kimse bahane etmesin. Maçlar 20.00’de oynanır, 22.00’da biter; ertesi gün de herkes işine, okuluna rahar rahat gider. Federasyonun maç saatlerini tekrar gözden geçirmesi lazım.
 
Üst Alt