Görünür bir adam olmayı başardı

“Moda dünyasında gerçekçi olmayan bir sistem kurduk. Bu en büyük markalar için bile büyük yük oldu. Bazı genç tasarımcılar da bu oyunu kurallarına göre oynamak istedi ve kendileri için en iyi olanı düşünmek yerine büyük markalarla yarışmaya çalıştı. Değişim üzerine kurulu bir endüstride çok yavaş hareket ediyoruz, çok büyük ve çok ayaklı olduğu için moda endüstrisinde uzun zamandır konuştuğumuz sorunları pandemi berraklaştırdı. Şimdidüşünmek ve yeniden başlamak lazım” dedi pandeminin ilk günlerinde Amerikan Vogue’un Şeytan Marka Giyer’e konu olan efsane editörü, Conde Nast’ın global sanat direktörü, Anna Wintour.Aslında moda dünyasında önemli değişimlerden biri tam beş yıl önce başladı. Edward Enninful, Vogue’un 100 yıllık tarihinde ilk erkek yayın yönetmeni oldu. Bugün ise Anna Wintour’un ardından yerini alacağı konuşuluyor, kendisi ise iddiaları her şey olabilir diye yanıtlıyor. Enninful bu hafta otobiyografisiyle karşımıza çıkıyor, kitabın adı ‘A Visible Man’. Türkçesi ‘Görünür Bir Adam’. Moda dünyasında siyah bir erkek olarak da Londra’da Ganalı bir göçmen olarak da görünür olmanın ne kadar imkansıza yakın olduğunu anlatıyor kitapta Enninful.ABD’den İngiltere’ye birçok ülkenin göçmenlere kapılarını kapatmaya çalıştığı dönemde oyunu değiştirenlerin göçmenler olduğunu kanıtlayan en çarpıcı örneklerden biri. Ailesi vebeş kardeşiyle Gana’dan Londra’ya göç ediyor.16 yaşında, metroda, efsane stil editörü Simon Foxton tarafından keşfediliyor ve modellik yapmaya başlıyor.

63123b9386b24a4e24063e6f.jpg


İlk çekimini fotoğrafçı Nick Knight yapıyor ve onu i-D dergisiyle tanıştırmış oluyor. Öğrencilik yıllarında derginin moda direktörü Beth Summers’ın asistanlığını yapmaya başlıyor. Summers istifa ettiğinde, 18 yaşındayken uluslararası bir moda dergisinin moda direktörü oluyor. İşi nedeniyle üniversitede derslerini aksattığı için babası evden kovuyor vetam 15 yıl babasıyla konuşmuyor.

‘80’lerdeki kulüp kültüründen ilham alıyor, Kate Moss ve Naomi Campbell gibi isimlerle yakın arkadaş oluyor.

Şimdiki en yakın arkadaşları: Beyonce, Oprah, Iman, Naomi... Hiçbirinin soyada ihtiyacı yok gördüğünüz gibi.

Birçok markayla iş birlikleri yapıyor Edward Enninful. Daha sonra W dergisinin kreatif direktörü oluyor.

2011’de W dergisine transfer olduğunda ilan sayfalarını yüzde 16 artırmayı başarıyor.

Yine de hâlâ moda haftalarında defilelerde kendisini ‘front row’da bulamıyor, aynı görevi yapanlar en ön sırayı paylaşırken.

İtalyan Vogue için hazırladığı özel ‘Siyah Sayısı’ o kadar çok satıyor ki, Conde Nast ekstra 40 bin adet dergi basmak zorunda kalıyor.

Vogue’a uzak bir isim değil aslında, W’dan önce Amerikan ve İtalyan Vogue dergilerine katkıda bulunanlar arasında, Franca Sozzani ve fotoğrafçı Steven Meisel ile çalışıyor.

İngiltere Kraliyet nişanı OBE ile de ödüllendiriliyor. İngiliz Vogue’un başına gelince de bir ilki gerçekleştiriyor ve 2019 Eylül sayısının misafir editörü olarak Sussex Düşesi Meghan’ı seçiyor.

‘Forces For Change’ başlığıyla yayımladıkları derginin kapağında ise değişimi sağlayan itici güç olarak seçtikleri tam 15 isim yer alıyor.

Edward Enninful, İngiliz Vogue’un yayın yönetmeni olduğundan beri, bu beş yılda çok kültürlülük, çeşitlilik ve kapsayıcılık konusunda birçok önemli adım atıyor.

Boşuna Conde Nast’ın patronu Jonathan Newhouse tarafından “Okurlar dergilerini Edward’a imzalatmak için derginin önünde kuyruk oluyor” diye star ışığıyla anlatılmıyor.

Gerçekten de Edward Enninful, temsil ettiği göçmen, Afrikalı, LGBT komünitesinden olduğunu gururla açıklayan, model ölçülerinde olmayan gibi birçok özelliğiyle çeşitlilik ve kapsayıcılık konularında örnek gösterilecek bir isim.
 
Üst Alt