Google Reklam Pazarlama Vitrini - 2

BÜLENT AKARCALI-

D - Kripto Para Vurgunu mu?


Son yıllarda kripto paralarla vatandaşlarımızın nasıl aldatıldıklarına ve milyarlarca liralarının çalındıklarına şahit olduk. Google gerçek dışı tanım, sahte isim ve tanıklarla bu dolandırıcılığa adeta çanak tutuyor.

Türkiye Bilgi Teknolojileri Üniversitesi’nde matematik ve bilgisayar bilimleri profesörü olan Altan Bağlayan, liderliğini yaptığı geliştirici ekibinin, kripto para ticareti için herkesi 3 - 4 ay içinde milyoner yapabilen algoritmayı ve yöntemi açıkladı. Prof. Bağlayan, bu inanılmaz fırsattan yararlanmaya çağırdı.

Yine aynı düzenbazlık. Türkiye Bilgi Teknolojileri adında bir üniversite yok.

Var olan İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi’ne benzetmeye çalışmışlar. Altan Bağlayan adında bir matematik profesörünü ait internette hiçbir bilgi olmadığı gibi matematik dünyasında bulunan akademisyenlerden de tanıyan yok.

Örnek verdiğim 3 olay da birbirinin aynısı, yazılar aynı kalemden çıkmış, kimi cümleler kopyala yapıştır tekniğiyle oluşturulmuş. Belli ki ortada bir suç örgütü var!

Google’un bu gerçekleri reddeceğini ve kendine göre gerekçeler ileri süreceğini önceden kestirmenin zor olmadığını biliyorum. Yine de gün gelecek ve bu gerekçelerle yüzleşmek ve bunun bedelini ödemek zoruna kalacağına, aklın, sağduyunun ve vicdanın galip geleceğine inanıyorum. Ama bu arada Amerika’nın çıkarı doğrultusunda haber - reklam tekniğiyle YPG-PYD’ye katılım çağrısı içeren haberler çıkarsa şaşmayacağım.

İki Güzel Gelişme

8 Ağustos tarihli Milliyet gazetemizde “Vize Uygulaması Neden ve Nasıl’’ başlıklı yazımda, vatandaşlarımızın çektiği sıkıntıları, 1978’den bu yana AB ülkelerinin vizeyi milyar doları aşan nasıl büyük bir gelir kapısı yaptığını yazmıştım. Son günlerde bu konunun daha ciddi ele alınması sevindirici bir gelişme.

Haziran 2021’in son haftasında “Biraz da Sosyal Konular’’ başlığı altında 20 milyon haneye icra gittiğini ve bunun büyük çoğunluğunun asgari ücret ve daha altında yaşayan dar gelirli vatandaşlarımıza yönelik olduğunu belirtmiştim. Konuyu bir yıl süreyle Ankara’nın siyasi ve bürokratik yetkililerine yirmiye yakın rapor göndererek takip ettim. Özellikle eski Bursa Milletvekili ve Adalet Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan ile konuşmuş ve bu sorunu hafifletici çalışmalar başlattıklarını öğrenmiştim. Şimdi de TBMM’ye sunulacak düzenleme ile icra kâbusu altında yaşayan 6 milyon alenin su, elektrik, doğal gaz, telefon vs gibi ve 2 bin TL’ye kadar olan toplamda 30 milyar TL’ye yaklaşan borçları devlet tarafından ödenerek icra takibinden düşecek. Böylece 6 milyon icra dosyası ortadan kalkarak yargı, adliye ve icra memurlarına büyük nefes aldıracak.
 
Üst Alt