Kararsız seçmen

Seçimler belli ki zamanında yapılacak. Kulislerde 2023’ün mayıs ayının ikinci yarısı öne çıkmış durumda. Siyasi partiler harıl harıl anket yaptırarak vatandaşın “eğilimini” ölçmeye çalışıyor. İzmir’de de birçok belediye anket yaptırıyor. Birçoğuna bakma fırsatı buldum. Hatta son durumu merak ettiğim için uzun süredir bu işin üzerinde durdum. Sonuç şu; kararsız seçmen oranı kimi ankette yüzde 20 kiminde yüzde 25…
Ekonomideki yaşanan olumsuzluk AK Parti’ye daha önce oy veren seçmeni olumsuz etkilemiş. Kimi partisine kızmış kimi küsmüş ancak bu kızanlar küsenler “kararsız” olmuş. Henüz başka bir partiye gitmemiş. AK Parti anketlerinde çıkan sonuç bu.
Muhalefet bu kararsız seçmen kitlesini kendisine çekmek için yoğun bir çaba harcıyor. Aynı şekilde AK Parti de…AK Parti’nin argümanı, “Evet kriz var bunu yine çözecek, ülkeyi yine eski haline döndürecek olan biziz” diyor.
Seçimlere 1-2 ay kala tablo daha da netleşecek. Çetin bir seçim sürecinin bizi beklediğini şimdiden vurgulamak gerekiyor.

İzmir’in suyu içilir mi?

İçme suyu meselesi hemen hemen her ilde belli dönemlerde tartışma konusu olur. Musluk suyu içilir mi içilmez mi? Bu konuyla ilgili İZSU Müdürlüğü Su Arıtma Dairesi Başkanı Hakan Alpsoykan’dan çarpıcı bir değerlendirme geldi. Alpsoykan, “Bütün şebekelerdeki sular aslında hijyenik açıdan da dışarıda satılan sulardan çok daha güvenlidir. Çünkü sürekli kontrol ediliyor. Sağlık açısından musluk suyunun hiçbir zararı yok, hatta yararı var zararı yok” dedi. İzmirlilerin bilgisine…

Depremzedeye müjde

AK Parti Genel Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, geçen hafta kente gelerek depremzedelerle kredi müjdesi verdi. Kredi müjdesinin detaylarını İZDEDA Koop Başkan Yardımcısı Bilal Çoban şu sözlerle anlattı: “2 hafta önce Ankara’ya giderek Sayın Binali Yıldırım ile görüşme gerçekleştirmiştik. O görüşmenin ardından kredi talebimiz için Halk Bankası’nı görevlendirdiler. Biz de İzmir’e dönünce bankayla görüşme yaptık. Kredi formu dolduran 3 bin depremzedemizin 2 bin tanesine kredi çıkartıldı. Yani konutu orta ve ağır hasarlı olan 2 bin kişiye kredimiz çıkarken, hafif hasarlı olan bin kişiye çıkmadı. Biz de hem kredi çıkmayan bin depremzedemiz için hem de bize dilekçe verenlerin dışındaki depremzedelerimiz için neler yapılabileceği noktasında bugün görüşme yaptık. Bu konuda zaten Halk Bankası da bir çalışma yapıyor ve bize dönüş sağlayacaklar, Sayın Yıldırım’a da konuyu detaylarıyla anlatarak, kendisinin de sürece destek olmasını istedik. 144 ay vadeli, maksimum 2 yıl ödemesiz dönem ve Bakanlık faiz desteğiyle 1.04 faiz oranı ile kredi sağlandı. Sayın Murat Kurum da geçtiğimiz günlerde kredi tutarının 600 bin liraya çıkacağını açıkladı ve devlet desteğinin 0.60’a çıkacağını belirtti. O zaten bizim talebimizdi, bu talebimizin yerine getirilmesi noktasında da Sayın Yıldırım’a teşekkür ettik. Bunu Halk Bankası yansıtacak bize”
Kredi konusu depremzedeler için büyük çıkmazdı. Yıldırım’ın bu konudaki çabasını takdir etmek gerekiyor.
 
Üst Alt