Maçtan maça

Fenerbahçe'yi nasıl buluyorsun diye sorduklarında hangi Fenerbahçe diyorum.

Jorge Jesus'un bir rotasyon planı var. Bu plana göre maçtan maça kadro kuruyor. Konyaspor maçında kadroyu yanlış kurmuştu. Konyaspor'u iyi analiz edememiş olacak ki, teknik becerisi iyi, ancak fizik olarak zayıf bir kadro çıkardı.

Kayserispor maçında daha dirençli, fizik gücü yüksek bir 11 ile başlamayı tercih etti. Geride 3 stoper, ortada Arao- Crespo ile rakibe önde basmayı tercih etti. Ferdi İrfan, Alioski King ikilileri ile kanatları kullanma planı vardı. Maçın geneline bakıldığında Fenerbahçe, Konyaspor maçı öncesindeki görüntüye yakın bir görüntü verdi. Maçın içinde belirli periyotlarda rakibe ön alan baskısı yapma, rakipten dönen topları toplama, rakipten atılan uzun pasları stoperleri öne çıkartarak yerden ve havadan karşılama, kazanılan topu üçüncü bölgeye hızlı aktarmaya çalışma çabaları başarılı oldu.

Dönem dönem ise maçta konsantrasyon düştü. Özellikle İrfan, Pedro ve King üçlüsü ikinci yarıda 60. dakikadan itibaren fiziksel olarak düştüler. Kayserispor belirli dakikalarda kontrolü ele aldı. Mert Hakan ve Rossi değişiklikleri Fenerbahçe'nin yeniden 3. bölgede aktif olmasını sağladı. Jesus'un oyunu okumada geç kalmadığını gördük. Fenerbahçe %84 gibi ortalama üstü bir pas yüzdesi ile oynamasına karşı bu pasların kalitesi çok yüksek değildi.

Fenerbahçe gollerine bakıldığında, Pedro ve King'in bireysel becerilerini gördük. Pedro fizik olarak henüz hazır değil. King'de önemli 2 pozisyonu değerlendiremedi, ancak son vuruş etkinlikleri çok yüksek. Fenerbahçe'nin son 6-7 sezondur yaşadığı son vuruş problemi bence bu iki isim ile sona erecek gibi gözüküyor. Serdar ve Batshuayi de bu anlamda fena değiller. Valencia ise son vuruşlarda biraz aksayabilecek bir forvet oyuncusu. Yine de ortalamaya bakıldığında Fenerbahçe bu sezon girdiği pozisyonu gole çevirme oranını yükseltecek.

Kayserispor da klasik bir Çağdaş Atan takımı olduğundan, rakibine karşı ayağa iyi paslar ile oyunda kalmaya çalıştı ve başardı. Özellikle Mensah, Carole, Onur ve Cardoso ayakta kalan, bilinçli, hızlı oyuncular. Ben Kayserispor'u genel anlamda beğendim. Ayakta kaldılar, istekli oynadılar ancak Fenerbahçe'ye karşı bir taktik hataları vardı, o da saha içi baskıda adam değil alan baskısına gitmeleri oldu. Oysa Fenerbahçe'nin stoperlerine ve Arao'ya net birebir baskı yapmış olsalar, Fenerbahçe'nin oyun kurmasını veya pas trafiğini engelleyebilirlerdi. Zaten maçtan sonra da Çağdaş Hoca buna değindi. Gerçekten kendisinin teknik direktörlüğünü beğeniyorum. Analizlerini doğru buldum.

Maçta Fenerbahçe adına en beğendiğim isim Crespo oldu. Sahanın her yerindeydi. Crespo ile Fenerbahçe saha içi baskı ve pas trafiğinde istediği aksiyonları alabiliyor. O oynamadığında, saha içi organizasyon ve mücadele gücü düşüyor. Diğer beğendiğim isim ise Alioski oldu. Hakikaten top ayağına yakışıyor dediğimiz bir futbolcu. Saha içinde güven veriyor. Fenerbahçe geri üçlüsü de hemen hemen hatasız oynadılar. Riskli hamleleri vardı ama rakip hücum hattının fizik güç yetersizliği ve hücuma hızlı çıkma problemleri işlerini kolaylaştırdı. Ofsayt taktiğini de iyi uyguladıklarını söylemek lazım.

Fenerbahçe'de hiç sorun yok mu?

Elbette var. Mesele takım hızlı oynamıyor. Hücumda oyuncular birbirlerine alışmış değiller. Maçın belirli dakikalarında bu uyumsuzluk çok dikkat çekti. Dikine oynama çabası görülüyor ama zaman zaman yana ve geriye oynama hastalığı da nüksediyor. Özellikle risk almaktan çekinilen durumlarda sürekli geri pas yapılıyor, oysa ileri oynayıp, rakibi şaşırtmak gerekiyor. Bazı futbolcuların ise fiziksel olarak iyi olmadıklarını düşünüyorum. Zamanla hepsi düzelebilecek sorunlar.

Neticede Fenerbahçe kendi sahasında 3 puan aldı. Harika bir oyun yoktu ama maçın kontrolünü kaybetmedi.

Bu arada Konyaspor bu hafta da gol yemeden üç puanı aldı. Fenerbahçe'nin geçen hafta ne kadar iyi bir takıma kaybettiğini de görmüş olduk. Bazen biz yorumcular yorum yaparken, rakipten ziyade Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş veya Trabzonspor üzerinden yorumları yapıyoruz. Örneğin Konyaspor iyi oynadı demek yerine, Fenerbahçe'nin kötü oyunu üzerinden yorum yapmaya çalışıyoruz. Şüphesiz ki bu bir hata. Rakipler üzerinden de yorum yapılmalı. Örneğin geçen hafta Konyaspor çok dengeli, ayağa iyi pas yaparak, Fenerbahçe'nin taktiğine ters gelecek bir oyun felsefesi ile kazandı. Bu hafta Kayserispor ki hocasını çok beğenirim, savunma yönünde bazı taktik hatalar yaptı. Bence bu hataları yapmasa, Fenerbahçe açısından zor bir maç olabilirdi.

Fenerbahçe'nin ideal taktik dizilişinin 4-1-3-2 olduğunu düşünüyorum. Ancak Jesus maçına göre 3'lü savunma seçip, 3-4-3 ile daha agresif bir kurgu içine de girecektir. Kiev maçlarında 3'lü değil, 4'lü bir savunmanın daha etkili olacağı inancındayım. Kiev kanatları iyi kullanan bir takım. Fenerbahçe'nin ideal kadrosunun Altay- Osayi, Perez, Serdar, Alioski- Crespo- Zajc, Emre, Arda- Pedro, Batshuayi olduğunu düşünüyorum. Bu 11'de Emre ve Arda ikilisi işin savunma tarafına da katkı verirse, Fenerbahçe hücumda bir zenginlik ortaya koyar. Bence Ferdi, Arao, King, Rossi, Mert Hakan, İrfan, Serdar ve Valencia hamle oyuncuları olur.

İrfan konusuna da değinmek istiyorum. İrfan ne fiziksel ne de zihinsel olarak hazır gözükmüyor. Gayet iyi dakika alıyor, bu anlamda Jesus'un onu kazanmaya çalıştığını görüyorum. Ancak kendisini oyuna veremiyor. Oyuna sağlıklı ve iştahlı şekilde giremiyor. Kafasında bir sorun var gibi. Bu konuda kendisine destek verilmesi gerek. İrfan kendini sahaya verdiğinde bence kadrodaki en farklı meziyetlere sahip yetenek. Ancak bu hali ile Arda'dan forma alması haksızlık oluyor. Böyle devam ederse, Arda Güler'in ondan formayı alması yakın gözüküyor.

Fenerbahçe'nin eksiği çok ama en büyük artısı hocası. Zamanla eksileri artıya çevirecek olan da o. Tabi en büyük sorun geride 5 ağır stopere sahip olunması. Fenerbahçe'nin hızlı, çevik ve hamleli bir stoper ihtiyacı halen var. Beş aynı tip stoperle sezona devam edilmesi çok riskli. Yerli bir stoper ile burayı takviye etmek gerek.
 
Üst Alt