Ozon terapinin kullanım alanları ve sağladığı faydalar

63172aa586b2452ea86fba8c.jpg

Ozon tedavisinin bilinmesi gereken en önemli özelliği 'alternatif tıp' olarak değil, tedavi etkilerinin bilimsel olarak kanıtlanmış etkisi yüksek bir tedavi yöntemi olduğunun bilinmesidir. Almanlar tarafından “kan yıkama” olarak adlandırılan ozon tedavisi, pek çok hastalıkta kullanılmıştır ve kullanılmaya devam etmektedir. Ozon terapisinin en önemli özelliği, hastaya ve hastalığa özgü olarak pek çok farklı yollarla verilebilmesidir.

Cilt yaşlanmasından doğan istek ile cilt gençleştirme işlemi için pek çok şey duyuyoruz ve uyguluyoruz. Yapılması gereken pek çok işlem var. Bunlardan biri de ozon terapi yöntemi. Ozon sayesinde oksijenin dokular tarafından daha iyi kullanımı sağlanır. Bağışıklık sistemi harekete geçirilerek cildinizdeki farklılığı görebilirsiniz.

Ozon tedavisi sonucunda yenilenmiş, daha sıkı ve pürüzsüz bir cilde sahip olursunuz. Ozon tedavisi ile deri kan dolaşımını artırarak bu işlemlerin gerçekleşmesinde önemli rol oynar. Ozon tedavisi ile artık daha temiz, yenilenmiş, yumuşak ve daha gençleşmiş bir cilde kavuşursunuz.Hücre ve dokulara giden kan dolaşımını artırır, bağışıklık sistemini güçlendirir, enfeksiyon hastalıklarına direnci artırır.Ozon farklı mekanizmalarla selülitte etkilidir. Ciltte biriken yağ asitleri ile etkileşerek yağ zincirlerinin kırılmasına ve vücuttan atılmasına neden olur.Ayrıca alyuvarların oksijen taşıma kapasitesini artırarak kılcal damarlardan kan akımının düzelmesi ile yağ dokusu hücrelerinin metabolizmaları normal hale döner. Yapılan çalışmalarda ozon terapinin selülitin geleneksel tedavisinden daha etkili olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Minör hemoterapi de ise 5 ml kan ile aynı miktarda 80-100 μl/ml konsantrasyonundaki oksijen/ozon karışımı bir dakika süreyle temas ettirilir ve kalça ya da kol kasından enjekte edilir. Düzenli doz ayarlaması yapılmış hastalarda seyahate çıkacaklarda öncelikli tercih edilmektedir.

Vajinal uygulama ise tekrarlayan vajinal enfeksiyonlarda veya jinekolojik hastalıklarda uygulanabilir. Ozon gazının vajen içerisine verilmesi şeklindedir.

Eklem içi uygulamalar:Eklem sorunlarında ozon gazının enjektör yardımı ile sorunlu eklem içerisine ve eklem çevresine verilmesidir. Diz, kalça, omuz gibi eklemlere uygulanabilir. Omurgada bel ve boyun ağrısına neden olan faset eklemlerin etrafına da ozon verilebilir.

Deri uygulamaları:Cilt problemleri bulunan bölgelere , egzama, rose, psöriazis, liken planus, saçkıran, gözaltı morluğu, ödem attırma, yü zfelci sonrası sinir rejenerasyonu, selülit , lipoliz gibi tedavilerde de enjeksiyonla direkt uygulamalar yapılabilmektedir.
 
Üst Alt