Sadece Weghorst

Beşiktaş’ın 11’ine bakıyorum, Valerian Ismael kalede rotasyona gitmiş, Ersin’in yerine Emre’ye şans vermiş, gerekçesini bilemiyoruz. Çünkü Emre, geleceği olan bir eldiven tamam, yalnız tecrübeye gereksinimi var. Nedeni de çıkması gereken pozisyonlarda sıkıntı çekiyor, zamanlama sorunu var. Demem o ki, Sivasspor’a iyi futbolla üç puana kanat çırpan Kartal’ı Ankaragücü maçının ilk yirmi beş dakikasında tanımakta zorluk çektim.
Niye mi? Dedik ya kadro aynı, gelin görün ki, Kartal maçta dağınık, tutuk, panik ve doğru dürüst pas yapmaktan uzak bir görüntü ortaya koydu, şaşkınlığım bundandır. Ofansa çıkarken iki, hatta üç pas yapamadı, sürekli top kayıpları yaşadı. Bunun da temelinde, ev sahibi takımın agresif futbolu ön plandaydı. Kartal’ın bu negatif görüntüsü kuşkusuz Ankaragücü’nün hem direncini artırdı, hem de özgüven duygusunu üst seviyeye çıkardı. Nitekim, Kartal’ın kontrolsüz oyununu iyi değerlendiren Ankaragücü, 26’da Beridze’nin golüyle öne geçti.
Bu gol, Kartal’a uyarı niteliğindeydi. Biraz toparlanır gibi oldular. 30’de Muleka skoru eşitledi. Her ne kadar top kaleciden dönse de, Weghorst’un bu goldeki katkısını da görmemezlikten gelemeyiz. Hollandalı, sağa sola koşmaktan asıl işlevinden uzaklaşsa da, takım oyunu içinde müthiş yararlı işler yapıyor, yani boş durmuyor. İkinci kez 11’de sahaya çıkan Dele Alli’nin 35’de Kartal’ı öne geçiren golünde yine Weghorst’un asisti ön plandaydı.
***
Gözlerime inanamadım arkadaş! İkinci yarı başladı, koca takım iki dakika sonra gol yer mi? Eee bu oyunda konsantrasyon sağlanamıyorsa, Beridze gelir faturayı ağır keser, iştahını kapatır. Rakibin gol yollarında en tehlikeli oyuncusu Beridze... Onu gözaltında tutacaksınız. Ne dersin Rosier kardeş? N’Koudou’ya nazar değmiş, formunun çok uzağındaydı, topu ileri taşımakta zorluk çekti. Gedson’un adını, çıkıncaya kadar ben duymadım, ya siz? Yerini Souza’ya bırakan Dele Alli gol atmasına karşın, pek fazla etkili olamadı.
Neyse ki kritik pozisyonlarda eliyle oynayanlar var Allah’tan... Eren Derdiyok, Salih ile girdiği hava topunda penaltıya neden oldu. Penaltı atışını kullanan N’Koudou, 74’te Kartal’ı yeniden öne geçirdi, geçirmesine de, az kalsın kaçırıyordu. Weghorst’un kullanma isteğini doğal karşılıyorum, tepki göstermesine kimse kızmasın. Adam Kartal’ın golcüsü ise ki öyle, bırakın o atsın!
Valla, Beşiktaş Ankara’da kazandı, liderliğini sürdürdü, gelin görün ki iyi futbol oynayarak değil, formasının ağırlığıyla kazandı.
Tabi ki öne çıkaracağımız tek bir oyuncu var, o da Werghost... Başkası yok. O nasıl bir ciğerdir arkadaş, bir bakıyorsunuz forvette, bir bakıyorsunuz savunma da... Helal olsun ona.
Son söz de olaylara... Bu çirkin görüntüler hiç hoş olmadı. Nedir bu kin arkadaş?
 
Üst Alt