Şampiyon, sıradan takım olmuş

Ligin altıncı haftasında kader maçı olur mu? İşler kötü gidiyorsa olur. Hem Trabzonspor, hem de son dönemlerde sorgulanmaya başlanan teknik direktörü Abdullah Avcı için öyle bir mücadele olacaktı Adana Demirspor sınavı. Oysa daha dört ay önce, takım gönüllerin şampiyonu, hocası baş tacı idi. Bir başka gerçek ise sahip olduğun unvanları korumak. Uzaklaşırsan, eleştirilirsin. Yaptıklarına değil, yapamadıklarına bakar insanlar.
Bakın bir şey anımsatacağım; Abdullah Avcı Trabzonspor’da göreve geldiğinde ilk koyduğu teşhis ne idi? Kolay gol yiyen ekip hüviyetinden uzaklaşmak. Başardı mı? Taraftara sıkıcı gelse de evet.
Ya bugün? Daha 10. dakikada 25 metreden, baraj bile kuramadan yenen golün açıklaması hangi taktik ile açıklanabilir? Ya ikinci gol. Evlere şenlikti. Son dakika sayısı tam bir skandal. Dahasına dilim varmıyor. Haa bu arada hücum etmeyi de beceremiyorsan, elbette içinde adının geçtiği cümleleri sindireceksin hocam. Bu takım Trabzonspor mu?
Trabzonspor oyuncu kalitesi olarak ligin en şanslı ekiplerinden biri. Yetenekli çok oyuncusu var. Ama bu kadar rotasyondan sonra takım olmakta zorlandığı ortada. Zaman da yok, tahammül de.
İlk yarıda rakip kaleyi bulan tek şut ve bir penaltı pozisyonu dışında ne yaptı Trabzonspor? Bir hücum organizasyonu var mıydı? Kanatları kullandı veya orta alandan başlayan gol girişimi oldu mu? Hayır. Bakasetas’ı ve çabasını ayrı tutuyorum.
İnsan soruyor; son şampiyon neden üzerine koyarak ilerleyemiyor? Sorgulanması gereken oyuncu kalitesi değil, oyun anlayışı sanırım.
Avcı eleştirilere kızmadan neyi eksik yaptığına bakmalı. Kendine de.
İkinci yarıya radikal değişiklikler ile başladı Avcı. Abdülkadir Ömür ve Hamsik hamlelerini yaptı. Yaptı da ne değişti? Golü bulan Demirspor oldu. Antrenmanda bile azar işitir bu pozisyona izin verenler.
Sonrası? Her şey bitti derken berbat giden işleri kurtarmak Umut’a kaldı.
Karşınızda sizden daha çok isteyen bir rakip varken ona önlem alamıyor iseniz, savunmada bu kadar aksıyorsanız sonuç hüsrandır.
Trabzonspor çok sıkıntılı bir dönemden geçiyor. Artık şunu diyemiyor insanlar; bu takım şu maçı kazanır. Hayır öyle değil. Bu kadar değişen bir ekibin sorumlusu o takımın başındaki insandır.
Avcı fabrika ayarlarına dönecek ise bu kadar çok pozisyon veren ekibine özen göstermelidir. Orta saha ve savunma kurgusu değişmeli.
İşler iyi gitmiyor. Hafta içinde Avrupa ligi maçı var. Kötü bir sonuç Trabzonspor’da tüm dengeleri değiştirebilir. Şu gerçek; Tabzonspor çok kritik bir viraja giriyor.
 
Üst Alt