SOSYAL MEDYADA GÜVERCİN TAKLA!

Hastanede yüzükoyun yatan bir hastanın üstünde bir güvercinin olduğu fotoğrafın altındaki yazı şu: “Bu hasta 23 gün hastanede kalmış. Hiçbir ziyaretçisi gelmemiş. Fotoğrafı çeken hemşire, ‘Bir güvercin iki günde bir gelip birkaç dakika bu şekilde kalıp gitti. Hasta 23 gün sonra ölünce soruşturduk ki, adam hastane yanında her gün bir bankta bu güvercinleri besliyormuş’ demiş.” Binlerce beğeni alan etkileyici bir öykü değil mi? “Neresiymiş o hastane?” diye merak ederseniz o zaman buyurun size aynı fotoğrafın altına yazılan benzer bir hikaye: “Burası Gaziantep. Bu fotoğrafı çeken hemşire şöyle demiş: “Bu hasta üç gün önce hastaneye yatırıldı. Üç gün boyunca ziyaretine ve onu bakmaya kimse gelmedi, ama bir güvercin gelip yatağının başucunda bekledi. Daha sonra yaşlı hastanın parkta beslediği güvercin olduğu ortaya çıktı. Hayvanlarda da vefa ve hatır vardır. Bunu sakın unutmayalım.”

Uydur uydur yaz!

Fotoğrafa bakınca hastanede yatan bir hasta, güvercin ve olayı anlattığı iddia edilen bir hemşire var, ama birinde “3 gün” diyor, diğerinde “23 gün”… Birinde hastanın akıbeti meçhul, ama diğerinde adam hastaneden sağ çıkamadı... “O zaman hangisi doğru, hangisi yalan?” diye sorarsanız açıklayım; ikisi de yalan! Peki yıllardır sosyal medyada ha bire ‘güvercin takla’ attırılıp hastanede yatan bir adam ve üstündeki güvercin fotoğrafının aslı şu: Fotoğraf gerçek, ama yazılanlar yalan.

Çünkü USA Today’in yıllar önce yaptığı habere göre fotoğrafı çeken kişi Yunan film yapımcısı Loannis Protonotarios. Şimdiye kadar sosyal medyada pek çok dilde üstüne hikayeler uydurulan paylaşılan fotoğrafı çeken onu ilk olarak 2013 yılında Flickr’da paylaştı.

Peki işin aslı ne?

Protonotarios, Lead Stories adlı doğrulama platformuna fotoğrafın hikayesini şöyle anlattı: “Fotoğrafçıyım ve her zaman ‘hikaye anlatan’ kareler arıyorum. Bizi insan yapan şeylerle ilgileniyorum. Çalışmalarımı daha iyi anlamak için Flickr’daki diğer fotoğraflarıma göz atabilirsiniz. Bu güvercini kardiyoloji koğuşunda yatan babamı ziyarete gittiğimde uyuyan bir hastanın üstünde gördüğümde aklımdan tek şey, uçup gitmeden önce fotoğrafını çekebilecek miyim oldu. Neyse ki kuş uçmadan fotoğrafı çekebildim.” İki yıl önce dogrulukpayi.com’da Beyna Büyükbayrak’ın işin aslını yazmasına rağmen sosyal medyada devam ediyor yalan rüzgarı... Günümüzün acı gerçeklerinden biri şu çünkü: “Dijital dünyada yanlış bilginin yayılma hızı, doğru bilgiye göre 20 kat daha yüksek.” Yalanın alıcısı çok, gerçeklerle ilgilenenler az, ama işimiz bildiğimiz ve öğrendiğimiz doğruları yazmak. Bu sayede kaç kişiyi, yorum yazarak ya da like yaparak sosyal medyadaki yalanlara alet olmaktan kurtarırsak kâr!

630cfae386b2442990931796.jpg


BU POZA HAKARET EDENLERİ İFŞA ETTİ

Linda Cerruti, Dünya ve Avrupa Su Sporları Şampiyonaları ile Yaz Olimpiyatlarından ülkesine madalyalarla dönen 28 yaşında milli bir yüzücü. Roma’daki Avrupa Yüzme Şampiyonası’nda altı gümüş ve iki bronz madalya kazanan sporcu, madalyalarıyla verdiği çeşitli pozları sosyal medyasında paylaştı. Instagram’da 54.8 bin takipçisi olan yüzücünün beğeni sayısı 2-3 bin.

Cerruti’nin amuda kalkıp, madalyalarını yere paralel açtığı bacaklarına astığı bu pozu beğenen sayısı takipçi sayısını bile sollayıp 86 bine ulaştı. Çünkü İtalya’nın önde gelen spor medyası bu fotoğrafı alıntılayıp, haber yaptı. Sporcuyu sadece tebrik yağmadı, haraket edenler de çıktı. Cerruti, “Utanç verici” diye tanımladığı bu yorumları sosyal medyasından teşhir edince bu kez Avrupa medyasında haber oldu. Bir kadın sporcunun madalyaları yerine bacaklarına bakıp cinsiyetçi yorumlar yapmak, hakaret etmek, sadece az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerde olmuyor, demek ki AB üyesi İtalya da aynı durumda...

630cfb0886b244299093179e.jpg


GÜNÜN SÖZÜ

“Birine akıl vermeden önce, geri kalanının sana yetip yetmeyeceğini hesapla.” (Bob Dylan)
 
Üst Alt