Yabancı hızlı döndü borsa rallisi sürer mi?

Yabancı yatırımcılar Aralık 2021’den bu yana sürekli satış yaparken geçtiğimiz ağustosta ilk defa alıma döndü. İşlemler ağırlıklı olarak banka hisselerine yönelik oldu. Peki yabancılar kalıcı mı?

Küresel bazda piyasalarda enflasyon ve büyüme kaygıları öne çıkıyor. Yatırımcılar ise enflasyona karşı korunma arayışında. Alternatif enstrümanlar bir seçenek olarak göz önünde bulunduruluyor. Borsa endeksi 3.521’e yükseldi. Endeks son bir ayda yüzde 26 ve yılbaşından bu yana yüzde 89 yükseldi. Dolar/TL kuru 18,22 seviyesinde. Euro/TL 18,35 ve altının onsu 1.716 dolar. Alternatif piyasalarda daha çok yatay bir görünüm varken endeks banka hisseleriyle yükseliyor. Banka hisseleri yılbaşından bu yana yüzde 186 prim yaptı.

Türkiye’de faizin 14 puandan 13 puana inişi ile birlikte hisse senetlerine ilgi de arttı. Yabancılar Aralık 2021’den bu yana sürekli satış yaparken sekiz ay sonra ilk defa geçtiğimiz ağustos ayında alım geldi. En fazla alım yaptıkları beş hisse içerisinde iki banka bulunurken en çok satış yaptıkları beş hisse sanayi ve hizmet ağırlıklı.

Yabancıların ağustosta en fazla alım yaptığı beş hisse şunlar: Akbank, Tüpraş, THY, Sabancı Holding ve YapıKredi Bankası. En fazla satış gerçekleştirdikleri ilk beş hisse iseTurkcell, Şişe Cam, Ereğli Demir Çelik, Aksa ve İş GMYO oldu.

En fazla alım kimden?

Borsa İstanbul’da ilk beş ülke bazında portföy değerlerine bakıldığında 9 Eylül itibariyle portföy değeri en fazla ülkeler olarak ABD, Katar, Birleşik Krallık, Lüksemburg ve Hollanda öne çıkmakta.

ABD merkezli yatırımcıların portföy değeri temmuz-ağustos döneminde 121 milyar TL’den 158 milyar TL’ye yükseldi. Artış 36 milyar lira oldu. Katar merkezli yatırımcıların portföy değeri ise 59 milyar TL’den 68 milyar liraya çıktı. 8 milyar lira yükseldi. Birleşik Krallık merkezli yatırımcıların portföy değeri 121 milyar TL’den 158 milyar liraya yükseldi. 11,7 milyar lira artış yaşandı. Hollanda merkezli yatırımcıların portföy değeri ise 9,3 milyar TL’den 10,2 milyar liraya çıktı.

Kalıcı olacak mı?

Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde, ülke kredi notları ve kredi risk primlerindeki dalgalanmaya bağlı olarak yabancıların pozisyonlarında da değişim gözlenmekte. Risk yükseldiğinde mevcut pozisyonlarını azaltan ya da beklemeye geçen yabancılar, işlem yoğunluklarına bağlı olarak piyasanın yönünde etkili olabilmekteler.

Hisse senedi, döviz, faiz denklemi içerisinde enstrümanlar arasında geçişkenlik takip edildiğinde gelişmekte olan ülkelerin çok fazla maliyetlere katlanarak yatırımcıları çekmeye çalıştıkları gözleniyor. Bunun en büyük nedeni uluslararası para döngüsü içerisinde gelişmekte olan ülkelerin yatırımcılara daha az güven vermesi. Yabancı fonlar neticede kazanma odaklı işlemde bulunuyor. Böyle olunca da kredi notu düşük ve risk primi yüksek ülkelere daha ziyade kısa vadeli girişler olmakta. Bu tür işlemler ise piyasalardaki dalgalanmaların artmasına yol açıyor.

Yabancı payının seyri

Yabancı payı 3 Ağustos’ta 32,71 seviyesindeyken 26 Ağustos’ta 35,06 oldu. Yabancı payı 8 Eylül’de 33,58 seviyesine geriledi. Yabancıların payında ağustos ayından bu yana 1,54 baz puanlık düşüş yaşandı.

Seçim sürecine doğru yaklaşıldıkça yabancıların ‘al-sat’larında artışlar görülebilir. Türkiye’de hisse senetleri piyasası dolar bazında dip seviyelerde. BIST 100 Endeksi TL bazında 3.521 ile rekor kırmasına rağmen dolar bazında 192,9 seviyesinde bulunuyor. Endeks dolar bazında 2013 yılında 500 seviyesine kadar yükselmişti.

631d1fff86b2453938d1a7e6.jpg


Yılbaşından bu yana işlemler

Yılbaşından bu yana yabancı işlemleri takip edildiğinde satışların ağırlıkta olduğunu görmekteyiz. Yılbaşından bu yana yabancılar toplamda 2,4 milyar liralık satış gerçekleştirdi. Ocak ayında 267 milyon dolar, şubatta 216 milyon dolar, martta 506 milyon dolarlık satış gerçekleştirdiler. Nisanda 246 milyon dolar ile satışa devam ettiler. Mayıs ayına gelindiğinde satışlar arttı ve 885 milyon dolara yükseldi. Haziran ayında yabancı satışları yüksek seyrini korudu ve 749 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Temmuz ayına geldiğimizde satışlar 247 milyon dolar seviyesindeydi. Ağustos ayında ise ilk defa alımlar öne çıkarken ay içinde net 694 milyon dolarla alım gerçekleşti.

631d201a86b2453938d1a7e8.jpg


Borsada büyük para nasıl kazanılır?

1 Borsada büyük para birikimle kazanılır.

2 Birdenbire gerçekleşen büyük kazançlar yerine sağlam adımlarla basamaklı ilerlemeli.

3 Temettü ve büyüme hisselerinden oluşturulacak portföylerle 5 veya 10 yıllık süreler hedeflenerek yatırım yapılmalı.

4 Tek bir seferde değil, kademeli alımlar yapılmalı. Paranın bir kısmı ayrılarak beklenmedik gelişmelerde yaşanacak düşüşler için nakit bulundurulmalı. Alınan hisse senedi için 8, 20, 50, 100, 200 ve 400 günlük ortalamalar takip edilebilir. 400 günlük ortalamalara gelinmişse olağandışı gelişmeler vardır. Düşüşlerde alınmak için ayrılan nakit kullanılabilir. 100, 200 günlük ortalama, uzun vadeli ortalamalardır. Hisselerin çoğaltıldığı dönemlerdir. Hisseler 8 günlük ortalamanın üzerinde seyrettiği sürece kısa vadeli trendlerini sürdürür.

5 Satışları ve kârı büyüyen, yatırım yapan, sektörün öncü şirketleri uzun vadede yatırımcısına kazandırır.
 
Üst Alt