Yanıbaşımızdaki güzellik… ÜRDÜN

Ürdün, son yılların gözdelerinden... Ama yaz aylarında gitmek tam bir işkence, kış ise pek bir soğuk, ayrıca yağmur da sorun yaratabilir. Dolayısı ile sonbahar ayları gezmek için ideal.

Konu Ürdün olunca aklıma gelen ilk isim Figen Çağlar. Sevgili Figen, Hyatt Regency’de başladığı turizm kariyerine İstanbul’da Mövenpick ve Shangri-La ile devam etti. Sonrasında Doha ve Dubai’de Shangri-La; Abu Dhabi ve Saadiyat Adası’nda ise Jumeriah’da satış ve pazarlama direktörü idi. 2020’den bu yana ise Ürdün Al Aqabah Cloud7 Hotel&Residence’ın genel müdürü.

Dolayısı ile aldım elime telefonu, ben sordum o da cevapladı.

Nereye gidelim?

İlk yapmanız gereken Amman ya da Akabe’ye uçmak. THY, her iki destinasyona da direkt uçuyor. Uçuş süreleri Amman için iki saat, Akabe için ise üç saat civarında. Bu arada Akabe-Amman arası uçakla yaklaşık 45 dakika, otomobille ise dört saat.

Ürdün’de görülecek çok yer var ama Ürdün dendiğinde akla ilk gelen ‘Altın Üçgen’ diye tanımlanan Akabe-Petra-Wadi Rum bölgesi. Bir de Ölüdeniz var tabii ki. O da Akabe’ye yaklaşık üç saat uzaklıkta. Başkent Amman’ı da listeye ekleyin.

Unutmadan, Ürdün için vizeye de ihtiyaç yok.

6320b56086b24541b0ebe41b.jpg


İzmir doğumlu şair John William Burgon, “Tarihin yarısı kadar yaşlı, gül kırmızısı şehir” diye tanımlamış Petra’yı. Amman’ın güneybatısındaki kırmızı çöl kayalıklarında kurulu bu muhteşem antik kent, şatafatlı mimarisi ve sıra dışı doğal güzelliğiyle dikkat çekmekte. Ama uluslararası bir yıldız olmasını ‘Indiana Jones-Son Macera’ filmindeki unutulmaz sahnelere borçlu.

Unutmadan Petra Antik Kenti, İsviçre merkezli Yeni 7 Harika Vakfı tarafından 2007’de yapılan oylamayla ‘Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri seçildi.

Wadi Rum

Kumtaşı ve granit kaya içinde oluşmuş bir vadi burası. Mutlaka görülmesi gereken yerlerin arasında yer alan bu bölge, 2011 yılından bu yana da UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almakta. Pek çok ünlü filme de çekimlerde ev sahipliği yapmış.

6320b5c586b24541b0ebe41f.jpg


Nerede kalalım?

Akabe’ye 60. km mesafedeki Wadi Rum, Ürdün’ün en popüler yerlerinden. Çölün ortasında, her biri farklı konseptte inşa edilmiş, onlarca kamp mevcut. Bu kamplarda ister yıldızları seyredebilir, isterseniz kaya tırmanışı ya da kum sörfü gibi farklı aktivitelerle günün keyfini çıkarabilirsiniz. Kamplar arasında benim tavsiyem ise, Palmera Camp. Tesis çok güzel ve temiz. Yemekleri de oldukça lezzetli. Şiddetle tavsiye ederim.

Akabe’de en güzel yerlerden biri de, dağlar ve Kızıldeniz arasında yer alan, Petra ve Wadi Rum’a da yakın ‘Ayla’. Güneş, deniz, müzik, sanat, spor, restoranlar, mağazalar, market ya da eczane, hepsi mevcut. Minik bir barlar sokağı bile var.

Ayrıca Ayla içerisinde golf tutkunları için Greg Norman’ın dizayn ettiği, çok büyük bir golf sahası da var. Wadi Rum sadece 1.5 saat uzaklıkta. Yaklaşık iki saatte de Petra’da olabiliyorsunuz.

Akabe, Ürdün’ün denize kıyısı olan tek şehri. Ancak Kızıldeniz’e olan sahili çok kısa olduğu için tüm otellerin denize kıyısı yok. Ancak sahil şeridindeki birbirinden güzel ‘beach club’lara otellerin servisleri ile rahatça ulaşmak mümkün.

6320b5f086b24541b0ebe421.jpg


Yeme ve içme

Akabe’de Ayla Marina Village içinde birbirinden farklı restoranlar mevcut. Ama benim en çok sevdiğim Romero Restaurant. Ayrıca Yunan mutfağı sunan Ankyra, Hint Restoranı Mrchi’i ve bir de İtalyan mutfağı sunan Pachi’yi şiddetle tavsiye ederim. Unutmadan, bir de Meksika tatları ile La Mesa var. Barlar sokağındaki tavsiyem ise Bar Thirteen.
 
Üst Alt