Yedi güzel takım

Ligimizde ilk 6 hafta itibariyle ilginç bir fenomen yaşanıyor. Evet tüm takımlar lehine ve aleyhine fahiş hakem kararları izliyoruz ve bu hatalar can yakıyor, ancak gözlediğim fenomen bu değil. Uzun yıllardır belki de ilk defa şu takım, hatta şu iki takımdan biri, hatta üçünden biri şampiyon olur diyemiyoruz. Ne güzel!

Uzun zamandır, Anadolu Kulüplerinin doğru yönetim ile takım kalitelerini artırmaları ve sistem hocalarının bu takımlar ile buluşmaları ile dört büyükleri zorlayan, hatta alabora edebilecek bir dip dalgası yaşanıyor. Dip dalgası aslında coğrafi bir olay, ama siyasette adeta tabandan gelen güçlü siyasi ve toplumsal hareketleri anlatıyor. Futbolda ise haksızca hesaba katılmayan, ısrarla görmezden gelinen, ancak bileği kolay kolay da bükülemeyen Anadolu'nun kaliteli takımlarına atıfta bulunuyoruz. Başrolde Başakşehir, Konyaspor ve Adana Demirspor var. Gaziantep FK'da iyi puan topladı ve Gaziantep şehrini de çok severim, ama Erol Hoca ile oynanan futbol diğer kulüpler gibi sezonun geneline yayılacak gibi durmuyor. Erol Hoca konusunda pek iyimser görüşlere sahip değilim ama umarım hep bu performansı gösterirler. Ligi iyi bir yerde bitirecek bu kesin, ama ilk 6 veya ilk 7 zor gözüküyor. Bu sebeple yedi takım arasında Gaziantep FK'yı sayamıyorum.

Başakşehir, Konyaspor ve Adana Demirspor son senelerde sağladıkları kadro kaliteleri ve oturmuş oyunları ile kazanıyor. Hepsinin de potansiyeli çok yüksek, sistemli futbola inanan, çağdaş teknik adamları var. Arkalarında Başakşehir hariç, futbolu seven şehir taraftarları var, ki bu taraftarlar takımlarına karşı son derece sadıklar. Bugün dört büyüklerin bu üç takımla yapacağı maçlarda değil 3, 1 puanları dahi garanti değil.

Konyaspor'un her maç rakiplerini oyununu bozan ve kendi oyununu kabul ettiren güçlü ve karakterli bir oyunu var. Konyaspor'un senelerdir sahip olduğu sistem ve oyuncu yapısı istikrarı sanıyorum ki Konya'ya hiç bir takımda olmadığı kadar taktik disipline dayalı, farklı bir oyun karakteri sağlıyor. Adana Demirspor ise Fenerbahçe maçını saymazsak, ki onda bile biraz şanslı olsa maç farklı bir sonuçla bitebilirdi, hücum yönünde iyi mühendisliğe sahip kadrosunu, potansiyeline yakın oynatan Montella ile aşırı tehlikeli bir takım hüvviyetinde. Bugün Adana Demirspor kadrosundaki isimlerin çoğu şu an dört büyüklerde forma giyebilecek kalitede. Örneğin Fenerbahçe'de Onyekuru kalitesinde bir kenar hücumcusu yok. Beşiktaş'ta Belhanda kalitesinde bir hücuma yönelik merkez orta saha yok. Daha düne kadar forvette Balotelli vardı!

Beşiktaş- Başakşehir maçı özelinde bakarsak, Başakşehir'in özellikle 70. dakikaya kadar olan kendine güvenli pas trafiğini hayranlıkla izledim. Emre hoca, rakip o boğucu presi ile 1. bölgede üstüne amansızca yüklendiğinde, ceza sahasının hemen önünde dahi ayağa pas yaparak rakibi 70 dakika boyunca çaresiz bıraktı. Bu ligde Beşiktaş'ın presine dayanabilecek ve ayağa pasla hücuma bu kadar kaliteli ve bilinçli şekilde çıkabilecek ikinci bir takım olabileceğini düşünmüyorum. Bu anlamda Beşiktaş'ın muazzam baskısı ve fizik gücünü de takdir etmek lazım. Ancak sıkıntı, hücumda taktik çeşitlilik olmaması. Bu çeşitliliği sağlayacak profilde hücum oyuncuları da sakat veya kulübeden gelebilecek çeşitlilik de sınırlı olunca Beşiktaş dakikalarca koşup duruyor ama sonuç alamıyor. Savunmanın da yeterli güveni vermediğini düşünürsek, ayağa bilinçli paslar veya direkt uzun paslar ile o muazzam presi kıran takımların Beşiktaş'ı aşırı zorlayabileceği ortada. Ghezzal, Alli, Josef dönünce Beşiktaş tabi ki çok daha tehlikeli bir takım olacak. Talha ve Tayfur'u beğendim. Redmond ligimizde çok iş yapacak meziyette bir oyuncu.

Adana Demirspor Trabzonspor maçı özelinde bakarsak, Adana Demirspor aleyhine korkunç kararlar verilmiş olsa da, Adana Demirspor'un açıkça hak ettiği bir maç oldu. Hücum performansları iyiydi. Sonuca dönük işler yaptılar. Futbol oynamaktan keyif alan bir takım hüviyetindeler.

Bu arada söylemeden geçmeyelim dün geceki hakemi de Samet'in golü kurtarmış oldu.

Trabzonspor çok iyi transferler yaptı, ancak geçen sene takımı taşıyan oyuncuların sakatlığı, sistemi bozdu. Abdullah hoca rekabetçidir, muhakkak toparlayacaktır, ayrıca elindeki malzeme de çok iyi. Trabzonspor'un en büyük şanssızlığı geçen seneki ortam, atmosfer bu sene yok. Bu sene tüm takımlar güçlendi. Hepsi dirençli.

Bu sene lig bizi çok şaşırtacak. Yedi güzel takım, yedi kaliteli hoca, bol çekişme.

Bu güzelliğe zarar verebilecek tek unsur "yapay zeka" veya "görünmez el". Umarım hak ve adaletten uzaklaşılmaz. İlk haftalarda sinyaller biraz uzaklaşıldığı yönünde. Bırakın hak eden kazansın, o görünmez ellerden çok sıkıldık artık!

Umuyorum hakemler dipten gelen bu güzel dalganın önünü kesmezler. Dört büyüklerin kendi aralarındaki maçlarda birbirlerini çok hırpalayacaklarını düşünüyorum. Konyaspor, Başakşehir ve Adana Demirspor'un dört büyüklerle ve kendi aralarında oynayacakları tüm maçların da derbi tadında geçeceği kesin. Keyifli maçlar bizi bekliyor.
 
Üst Alt