Seçime kadar kaos planı

630d982386b24747bcfddee4.jpg

Yakın tarihe meraklı olanlar bilir. Atatürk’ten beri kavgasız, gürültüsüz Cumhurbaşkanı seçememiş bir milletiz.

12 Eylül darbesinin en önemli gerekçelerinden biri, Meclis’in altı ay boyunca Cumhurbaşkanı seçememesiydi. Yüzlerce kez tekrarlanan nafile turlarda Zeki Müren, Bülent Ersoy ve Ajda Pekkan’a bile oy çıktı ama TBMM kendi içinden bir Cumhurbaşkanı seçemedi! Seçtirmediler. Acaba neden?

2007’deki 367 garabeti... 2014’te FETÖ’nün yargı ve emniyetteki militanlarını bir ölüm kalım savaşı mantığıyla sahaya sürmesi... 2016’daki askeri darbe girişimi... Bütün bunların Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde yaşanması bir tesadüf mü?

Tabii ki değil. Bugün dijital terör teknikleri kullanılarak oluşturulmaya çalışılan kaos ortamının sebebi de artık bir yıldan az bir süre kalan Cumhurbaşkanlığı seçimi. Türkiye bu seçime öyle bir ortamda gitsin ki sandıktan çıkan sonuç ne olursa olsun memlekete istikrarsızlık hâkim olsun. Seçimin ardından yeni seçimler gelsin. Siyasi istikrarsızlık ve kaos ortamında sokak hareketlensin.

Sandıkta değiştirmek istedikleri sadece iktidar sanıyorsanız, fena halde yanılıyorsunuz. Türkiye’nin raydan çıktığını düşündükleri rotasını da yeniden çizmenin peşindeler. Daha önce defalarca izlediğimiz bayat bir filmi aktörlerini değiştirerek yeniden vizyona sokmaya çalışmaları bundan.

Yaşanan onca sıkıntıya rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karşısına çıkaracak bir alternatif bulamadıkları için yine kaostan medet umuyorlar.

Siyasetsizliklerini çakma anketlerle kamufle etmeye çalışan siyaset esnafı istediği kadar aksini iddia etsin. Bütün planın özeti bu.

Mesele yolsuzluksa...

Gündemde sosyal medya üzerinden ortaya atılan yolsuzluk iddiaları var değil mi? Hep beraber sonuna kadar takipçisi olalım bu iddiaların. Her kim bu milletin bir kuruşuna iddia edildiği gibi el uzattıysa haram olsun. Sorumlulara gereken ceza neyse kesilsin. Kimsenin yolsuzluğuna, hırsızlığına göz yumacak değiliz. Ama somut delil ve belgelere dayanmayan iftiralarla kimseye itibar suikastı yapılmasına da çanak tutmayalım.

Madem mesele yolsuzluklarla mücadele... Sağcısı, solcusu birlikte mücadele edelim. Sen muhalif kardeşim... Sen ağzını her açtığında tarafsızlık edebiyatı yapan ama muhalefetteki yolsuzluk iddialarını görmezden gelen gazeteci arkadaşım... İktidarı hedef aldığını düşündüğün iddiaların hesabının sorulmasını istiyorsun. Haklısın. Peki, aynı duyarlılığı gönül verdiğin partiyle ilgili yolsuzluk iddiaları gündeme geldiğinde neden göstermiyorsun?

Örnek mi istiyorsun? Eski İyi Partili Ümit Özdağ bak ne diyor: “CHP’li belediyelerden gelen para dolu çantalar yüzünden İyi Parti’nin onurunu sattılar. Bunların hepsinin kanıtı var!” Arkasından ne mi oldu? Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bir İyi Partili milletvekiline 107 milyon liralık ihale verdiği iddia edildi! Peki, sen ne yaptın? Kusura bakma ama kuzuların sessizliğini oynadın.

Ankara’ya nokta koyup, İstanbul’a geçelim... CHP’li bir vekilin mali müşaviri olduğu şirkete İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden verilen ihale miktarının 1.5 milyar lirayı aştığı aylardır yazılıp, çiziliyor. Sen yine sustun güzel kardeşim... Yalova, Menemen, Bilecik’teki belediye yolsuzluklarını duymayan, bilmeyen yok. Sen hariç!

Bunlar şu ana kadar basına yansıyanlar. Bir de yansımayanlar var. İstanbul’da belediyenin Ağaç A.Ş adlı şirketiyle ilgili iddialar... Bir oteller zincirinin bir Büyükşehir’deki işlerini takip eden siyasetçi yakınlarına dair söylentiler, vs...

Eğer derdin gerçekten yolsuzluksa... İktidar, muhalefet demeden kararlılıkla üstüne gidelim. Var mısın?

630d487886b2442990931a29.jpg


Mesele hizmetse…

Fotoğraflarda eski ve yeni halini gördüğünüz bina Ankara Altındağ’daki Aydıncık Cemevi.

Eski bina AK Partili Altındağ Belediyesi tarafından yıkılmış ve bölgenin mimari dokusuna uygun olarak yeniden inşa edilmiş. İçinde 300 kişilik salon, mutfak ve yemekhane yer alıyor.

Belediye çevre düzenlemesini de yaptığı cemevinin yanındaki türbeyi de restore etmiş.

Bizi ayrıştırmaya, kutuplaştırmaya çalışanlara verilebilecek en güzel cevap bu tip hizmetler.

Tebrikler Asım Balcı Başkan.
 
Üst Alt